Investiční manažer - aktualizace složení jednotlivých strategií

14.03.2018

Obchodování na finančních trzích provází v letošním roce mnohem vyšší volatilita. Na akciových trzích jsme byli během února svědky korekce trhů, tzn. že trhy poklesly o více jak 10 % od svého předchozího maxima. I když později akciové indexy své ztráty téměř umazaly, pochybnosti ohledně dalšího vývoje mezi investory přetrvávaly. Příliš klidu nepřinesly investorům ani dluhopisové trhy. Výnosy u většiny státních dluhopisů se v průběhu prvního čtvrtletí zvyšovaly a ceny dluhopisů měly tendenci klesat. Výnos u desetiletého amerického vládního dluhopisu vzrostl blízko 3% hranici a reálné sazby se dostaly na nejvyšší úroveň od prosince 2015. Reálná sazba představuje rozdíl mezi nominálními sazbami a tržními očekáváními ohledně budoucí inflace.

Hlavním spouštěčem korekce na finančních trzích byla čísla z amerického trhu práce. Mzdy v lednu se meziročně zvýšily o 2,9 %, což byl nejrychlejší růst od prosince 2009. V návaznosti na nová data trhy začaly očekávat rychlejší růst inflace a rychlejší utahování měnové politiky v USA. Růst cenové hladiny by navíc mohl ještě akcelerovat v kontextu daňové reformy, slabšího kurzu dolaru a stimulačních opatření vlády.

Úrokové sazby by tak kvůli vyšším inflačním očekáváním mohly růst v USA rychleji, než trh doposud předpokládal. O postupném zpřísňování měnové politiky se začíná hovořit také v eurozóně, kde trhy očekávají první zvyšování úroků napřesrok. V Česku jsme v tomto ohledu napřed a úrokové sazby tady rostou nepřetržitě od srpna loňského roku. V letošním roce očekáváme, že centrální banka zvýší sazby minimálně dvakrát a základní úroková sazba v ekonomice se určitě dostane přes 1 %. To by mělo být pozitivní pro ziskovost fondů peněžního trhu, které obvykle reagují nejrychleji na změnu úrokového prostředí na trhu. Z tohoto důvodu jsme do konzervativní strategie zařadili fond KB Peněžní trh. Abychom tohoto trendu využili, navýšili jsme i u ostatních námi spravovaných fondů podíl investic směřujících do nástrojů peněžního trhu.

Investoři by měli počítat, že trhy budou kolísat i nadále. Návrat volatility předznamenává změnu trendu na finančních trzích. V následujících týdnech budeme pozorně sledovat vývoj inflace ve spojitosti s rychlejším růstem ekonomiky, ochrannými opatřeními USA a jakýmikoliv změnami v postoji americké centrální banky pod vedením nového prezidenta Jerome Powella.

Věříme, že uskutečněné změny v portfoliích povedou k vyšší stabilitě jednotlivých strategií. Popis změn u jednotlivých strategií je více rozveden na dalších stránkách.

Děkujeme Vám za Vaši důvěru,

Tony Du-Prez, Milan Vojáček

Investiční tým zodpovědný za portfolio management produktu Amundi Investiční manažer


Úplná zpráva o změnách v portfoliu