Tiskové centrum

press-promo

Investiční manažer - věříme akciovým a smíšeným fondům, u krátkodobých investic „sázíme“ na strategie s absolutním výnosem, které by měly generovat kladný výnos bez ohledu na tržní podmínky.


Makroekonomické prostředí i nadále nahrává investicím do rizikovějších aktiv (akciím a dluhopisům s rizikovějším profilem). Růst světové ekonomiky zůstává silný a zdravý ve všech hlavních oblastech. Americká ekonomika zatím stále nevykazuje známky zpomalení / bezprostřední recese, ačkoliv se zřejmě největší světová ekonomika dostává již do pozdní fáze svého hospodářského cyklu. Evropská ekonomika se naproti tomu těší silnému a rozšířenému zotavení, které navíc překvapivě nabírá na síle. Akcelerující evropskou ekonomiku by neměl poškodit ani silnější kurz eura. Společná evropská měna posílila od začátku roku o 14 %. Věříme, že na současných úrovních nepředstavuje euro hrozbu pro další růst evropské ekonomiky a vyšší zisky evropských firem.


Povzbudivě ve vztahu k rizikovějším aktivům vnímáme také poslední vyjádření hlavních centrálních bank. Nová inflační prognóza z dílny Fedu (americké centrální banky) a Evropské centrální banky naznačují, že se centrální bankéři zatím nebudou „hnát“ do dalšího zpřísňování měnové politiky a omezování podpůrných opatření (zvyšování úrokových sazeb, omezování bilance). Z preventivních důvodů jsme však raději ve všech strategiích snížili zastoupení evropských high yield dluhopisů a získané prostředky využili k navýšení investic do strategií s absolutním výnosem, které by měly obstát a generovat kladný výnos ve všech tržních prostředích.


I nadále platí, že věnujeme mimořádnou pozornost měnovému zajištění. Dobrou zprávou pro investory v tomto ohledu je skutečnost, že náklady na měnové zajištění v posledních měsících poklesly, a to poměrně výrazně. Zatímco na začátku letošního roku se náklady na zajištění eurové pozice pohybovaly mezi jedním a dvěma procenty, v současné době jsou náklady již hluboko pod úrovní 0,5 %. Očekáváme, že ČNB do konce roku přistoupí ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb a základní sazba by měla na konci roku být na úrovni 0,5 %.


Věříme, že uskutečněné změny v portfoliích povedou k vyšší stabilitě jednotlivých strategií. Popis změn u jednotlivých strategií je více rozveden na dalších stránkách. Změny v portfoliích budou probíhat od 19. září 2017.Přílohy: